SDCC 2011: Arcana Plans For Comic-Con

Standard

Arcana Studios will be well represented at this year’s Comic-Con International. They have a panel, con exclusives and a slew of signings. Here’s the panel info:

Thursday July 21st from 6:00 PM 7:00 PM in Room 23ABC
Arcana Comics – A Look at One of the World’s Largest Graphic Novel Publishers

Sean Patrick O’Reilly (Clockwork Girl), Josh Blaylock (Devil’s Due), Erik Hendrix (SideShows), Mike Kalvoda (Banshee), Brooke Burgess (Becoming), Matt Wilson (Scrooge & Santa), and Ryan Colucci (Harbor Moon) take us through some of the amazing talent coming out of one of the world’s largest graphic novel producers. Passing 150 graphic novels released, find out what the publisher currently has in the works, what’s coming in the near future, a sneak peak at the 3D animated feature film, Clockwork Girl, Arcana’s slate of interactive apps, and more. See how independent publishers make their mark in the comic book industry and blur the lines between mediums, Arcana style. Attendees will get free comics and also for free is the first in a series of “Arcana Universe” posters.

Additionally, Arcana will be setting up shop at Booth #2415 where you can pick up two Exclusive Books and get your favorite Arcana books signed by a plethora of creators. Here’s the details on that:

Exclusive Books:

SDCC Exclusive Kade Art Book

SidesShows SDCC Launch Edition

Signings:

WEDNESDAY, JULY 20
6:30 PM – 7:15 PM

    Brooke Burgess & Dane Cypel – Becoming

    Ben Fisher & Mike Henderson – Hexen Hammers

7:30 PM – 8:15 PM

    Frank Barbiere – Divine Intervention & Endless West

THURSDAY, JULY 21
10:00 AM – 10:45 AM

    Mike Kalvoda – Banshee & Straw

    Ryan Colucci – Harbor Moon

11:00 AM – 11:45 AM

    Brooke Burgess & Dane Cypel – Becoming

    Ben Fisher & Mike Henderson – Hexen Hammers

12:00 PM – 12:45 PM

    Erik Hendrix – SideShows

    Matt Wilson & Josh Kenfield – Scrooge and Santa

    Sean Dulaney – 51 Delta

1:00 PM – 1:45 PM

    Frank Barbiere – Divine Intervention & Endless West

    John Barker – Dead Cell

    Mike Kalvoda – Banshee & Straw

    Ryan Colucci – Harbor Moon

2:00 PM – 2:45 PM

    Rachel Taylor – Velvet Rope

    Siike Donnelly – Heaven’s Echo

    Alfonso Ruiz – Ezra: Egyptian Exchange (plus some of our promo art this year)

    Sean Dulaney – 51 Delta

3:00 PM – 3:45 PM

    Brooke Burgess & Dane Cypel – Becoming

    Ben Fisher & Mike Henderson – Hexen Hammers

4:00 PM – 4:45 PM

    Erik Hendrix – SideShows

    Matt Wilson & Josh Kenfield – Scrooge and Santa

    Frank Barbiere – Divine Intervention & Endless West

    John Barker – Dead Cell

FRIDAY, JULY 22
10:00 AM – 10:45 AM

    Matt Wilson & Josh Kenfield – Scrooge and Santa

    John Barker – Dead Cell

    Sean Dulaney – 51 Delta

11:00 AM – 11:45 AM

    Siike Donnelly – Heaven’s Echo

    Aaron Nelson – Marlow

    Alfonso Ruiz – Ezra: Egyptian Exchange (plus some of our promo art this year)

    Ryan Colucci – Harbor Moon

12:00 PM – 12:45 PM

    Brooke Burgess & Dane Cypel – Becoming

    Frank Barbiere – Divine Intervention & Endless West

    Mike Kalvoda – Banshee & Straw

1:00 PM – 1:45 PM

    Erik Hendrix – SideShows

    Ben Fisher & Mike Henderson – Hexen Hammers

    Ryan Colucci – Harbor Moon

2:00 PM – 2:45 PM

    Matt Wilson & Josh Kenfield – Scrooge & Santa

    John Barker – Dead Cell

    Sean Dulaney – 51 Delta

3:00 PM – 3:45 PM

    Aaron Nelson – Marlow

    Frank Barbiere – Divine Intervention & Endless West

    Alfonso Ruiz – Ezra: Egyptian Exchange

4:00 PM – 4:45 PM

    Erik Hendrix – SideShows

    Rachel Taylor – Velvet Rope

    Mike Kalvoda – Banshee & Straw

4:00 – 5:45 PM

    Nikola Jajic – Loosely Based & Devil’s Island

5:00 PM – 5:45 PM

    Brooke Burgess & Dane Cypel – Becoming

    Ben Fisher & Mike Henderson – Hexen Hammers

6:00 PM – 6:45 PM

    Matt Wilson & Josh Kenfield – Scrooge and Santa

    Ryan Colucci – Harbor Moon

Saturday – July 23rd
10:00 AM – 10:45 AM

    Ben Fisher & Mike Henderson – Hexen Hammers

    Sean Dulaney – 51 Delta

11:00 AM – 11:45 AM

    Erik Hendrix – SideShows

    Bart Thompson – Blood, Shells, & Roses

    Frank Barbiere – Divine Intervention & Endless West

    Mike Kalvoda – Banshee & Straw

    Nikola Jajic – Loosely Based & Devil’s Island

12:00 PM – 12:45 PM

    Matt Wilson & Josh Kenfield – Scrooge and Santa

    Matt Jacobs & Shannon Eric Denton – Grunts & Grunts: War Stories

    John Barker – Dead Cell

1:00 PM – 1:45 PM

    Brooke Burgess & Dane Cypel – Becoming

    Aaron Nelson – Marlow

    Alfonso Ruiz – Ezra : Egyptian Exchange (plus some of our promo art this year)

    Ryan Colucci – Harbor Moon

2:00 PM – 2:45 PM

    Rachel Taylor – Velvet Rope

    Ben Fisher & Mike Henderson – Hexen Hammers

    Sean Dulaney – 51 Delta

3:00 PM – 3:45 PM

    Erik Hendrix – SideShows

    Bart Thompson – Blood, Shells, & Roses

    Matt Jacobs & Shannon Eric Denton – Grunts & Grunts: War Stories

    Nikola Jajic – Loosely Based & Devil’s Island

4:00 PM – 4:45 PM

    Brooke Burgess & Dane Cypel – Becoming

    Aaron Nelson – Marlow

    Mike Kalvoda – Banshee & Straw

    Ryan Colucci – Harbor Moon

5:00 PM – 5:45 pm

    Matt Wilson & Josh Kenfield – Scrooge & Santa

    Frank Barbiere – Divine Intervention & Endless West

    John Barker – Dead Cell

6:00 PM – 6:45 PM

    Bart Thompson – Blood, Shells, & Roses

    Ben Fisher & Mike Henderson – Hexen Hammers

    Alfonso Ruiz – Ezra : Egyptian Exchange (plus some of our promo art this year)

SUNDAY, JULY 24
10:00 AM – 10:45 AM

    Matt Jacobs & Shannon Eric Denton – Grunts & Grunts: War Stories

    Ben Fisher & Mike Henderson – Hexen Hammers

11:00 AM – 11:45 AM

    Aaron Nelson – Marlow

    Brooke Burgess & Dane Cypel – Becoming

    Frank Barbiere – Divine Intervention & Endless West

12:00 PM – 12:45 PM

    Erik Hendrix – SideShows

    Bart Thompson – Blood, Shells, & Roses

    Mike Kalvoda – Banshee & Straw

    Matt Jacobs & Shannon Eric Denton – Grunts & Grunts: War Stories

1:00 PM – 1:45 PM

    Rachel Taylor – Velvet Rope

    Ben Fisher & Mike Henderson – Hexen Hammers

    Alfonso Ruiz – Ezra: Egyptian Exchange (plus some of our promo art this year)

    Sean Dulaney – 51 Delta

2:00 PM – 2:45 PM

    Erik Hendrix – SideShows

    Brooke Burgess & Dane Cypel – Becoming

    Aaron Nelson – Marlow

3:00 PM – 3:45 PM

    Bart Thompson – Blood, Shells, & Roses

    Frank Barbiere – Divine Intervention & Endless West

    Alfonso Ruiz – Ezra: Egyptian Exchange (plus some of our promo art this year)

    Sean Dulaney – 51 Delta